zakopane

W dniach 13 – 15 września 2023 r. uczniowie klas: 3p, 4e, 4p uczestniczą w wycieczce do Zakopanego. Pobyt pod Tatrami rozpoczęliśmy od zwiedzania Centrum Edukacji Przyrodniczej.
Centrum realizuje działalność edukacyjną poprzez wystawy czasowe o tematyce związanej z Tatrami i ochroną przyrody oraz projekcje filmów przyrodniczych. Spacer edukacyjny po ośrodku trwał około godziny, podczas której uczniowie się nie nudzili.

Pierwszym punktem wycieczki była największa w Polsce makieta Tatr – prezentacji, która jest na niej wyświetlana, towarzyszy komentarz lektora. Kolejnym etapem spaceru były bardzo realistyczne dioramy, czyli trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy – tym razem narratorami są tatrzańskie zwierzęta. Uzupełnieniem ekspozycji były filmy przyrodnicze, które pokazywały tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców. W trakcie zwiedzania można było zajrzeć także do jaskini. Bardzo przypominała prawdziwą, było tak samo chłodno, sączyła się w niej woda. Można w niej było posłuchać o tym, co się dzieje w tatrzańskich podziemiach, kto w nich mieszka i dlaczego.
Po zwiedzeniu Centrum Edukacji Przyrodniczej spacerkiem przeszliśmy na Krupówki. Główna ulica Zakopanego przywitała nas miłą i słoneczną atmosferą. Po godzinnym pobycie w centrum Zakopanego przyjechaliśmy do Bukowiny Tatrzańskiej. Po rozlokowaniu się w hotelu i pysznym posiłku skorzystaliśmy z atrakcji oferowanych przez hotel: basen, siłownia, kręgle, bilard oraz boiska sportowe.
Drugi dzień naszego pobytu w górach zaczęliśmy od zwiedzania Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Zostało one wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku. Opiekę nad tym miejscem kultu sprawują księża pallotyni. Następnie udaliśmy się na Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku – pierwszy zakopiański cmentarz, założony w drugiej połowie XIX wieku przez pierwszego proboszcza zakopiańskiego, księdza Józefa Stolarczyka.
Po poznaniu historii Zakopanego mieliśmy czas na zakup pamiątek i spacer po zakopiańskich Krupówkach. Dzień zakończyliśmy ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.